طراحی و ساخت سامانه فیلتر تهیه آب سالم بر پایه نانوالیاف

فیلتر نانوالیاف

چالش نوآوری طراحی و ساخت سامانه فیلتر تهیه آب سالم بر پایه نانوالیاف

یکی از مهم‌ترین چالش‌های ملی ما تامین آب سالم برای شهروندان ایرانی در گوشه و کنار کشور است. این چالش سال‌هاست که در بسیاری از کشورهای دیگر جهان پررنگ شده است و بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) هم‌اکنون حدود ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان به آب سالم دسترسی ندارند. از این‌ رو دستیابی به روش‌های مناسب برای تولید آب شیرین (بدون املاح و با سختی کم) و سالم (عاری از آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی) به یک ضرورت جدی تبدیل شده است. یکی از رویکردهای اساسی برای تأمین آب سالم، روش‌های تصفیه‌ی مبتنی بر غشا است که با استفاده از فناوری‌های نوظهوری مانند ساختارهای فیلتری مبتنی بر نانوالیاف، آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی منابع آبی را تصفیه می‌کند.
در این راستا ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال «طراحی و ساخت سامانه فیلتر بر پایه نانوالیاف برای تهیه آب سالم» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات ۲۰ میلیون ریالی شامل کمک هزینه نقدی و نیز امکان استفاده از خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی برای ساخت نمونه آزمایشگاهی در مرحله دوم چالش و جایزه نقدی ۱۰۰میلیون ریالی به همراه تسهیلات تجاری‌سازی برای طرح برگزیده نهایی بهره‌‌مند شوند. همچنین طرح‌های برتر این چالش نوآوری در نخستین همایش بین‌المللی نانوالیاف ایران (ICNF 2017) که مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد، به منظور جلب حمایت و سرمایه نزد حامیان و سرمایه‌گذاران بالقوه معرفی و ارائه می‌شوند.
اگر ایده‌ای در ذهن دارید، همین حالا دست به کار شوید …

معیار فنی چالش فناوری

۱. مساله محوری چالش

مساله محوری این چالش، «طراحی و ساخت سامانه فیلتر تهیه آب سالم بر پایه نانوالیاف» است. این پوشش باید مانع عبور مواد و ترکیبات شیمیایی موجود در آب شده، سختی آب را کاهش دهد و نیز از عبور عوامل میکروبی عفونت‌زا ممانعت به عمل آورد.

۲. ملاحظات فنی

ملاحظات فنی این چالش به شرح زیر است:

مقیاس‌پذیری و تکرارپذیری (روش پیشنهادی باید امکان تکرار و افزایش مقیاس داشته باشد، زیرا هدف نهایی ما ساخت فیلتر در مقیاس انبوه و صنعتی است)
قابلیت تجاری‌سازی و توجیه فنی و اقتصادی
طراحی مناسب فیلتر به منظور بکارگیری عملیاتی آن در مصارف خانگی یا صنعتی، یا استفاده مستقیم توسط مصرف‌کننده نهایی

پارامترهای بررسی چالش فناوری
معیار ارزیابی چالش فناوری نانو

۳. معیارهای ارزیابی

معیارهای ارزیابی این چالش در مراحل اول و دوم به شرح زیر است:

۳-۱٫ مرحله اول: طرح پیشنهادی: معیارهای ارزیابی طرح‌ها عبارتند از تطابق ایده پیشنهادی با موضوع چالش، رعایت اصول فرآیند ساخت صنعتی، مقیاس‌پذیری و تکرارپذیری فرآیند ساخت، توجیه اقتصادی، در دسترس‌بودن و سهولت تامین مواد اولیه و ملزومات فرایند ساخت و به‌ویژه امکان ارائه نمونه آزمایشگاهی در بازه زمانی تعیین‌شده.

با توجه به فرصت محدود برای ساخت نمونه (آزمایشگاهی)، دارابودن نمونه اولیه یا ارائه برنامه اجرایی دقیق برای ساخت نمونه اولیه (آزمایشگاهی) در ضرب‌الاجل چالش امتیاز محسوب خواهد شد.

۳-۲٫ مرحله دوم: ساخت نمونه اولیه (آزمایشگاهی): در پایان این مرحله شرکت‌کنندگان پس از ساخت نمونه اولیه (آزمایشگاهی) می‌بایست نتایج کمی عملکرد جداسازی فیلتر خود را ارایه نمایند. معیارهای ارزیابی نمونه‌های آزمایشگاهی این مرحله عبارتند از:

جنس و نوع طراحی به کار گرفته شده در ساخت فیلتر: در ساختار فیلتر حتماً باید از نانوالیاف استفاده شود و فیلتر نیز از استحکام کافی برای بکارگیری در فرایندهای صنعتی برخوردار باشد.
عملکرد جداسازی: فیلتر طراحی‌شده باید قابلیت جداسازی آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی را داشته باشد.
تکرارپذیری: نتیجه آزمایش برای یک نمونه غلظتی مشخص می‌بایست تکرارپذیر باشد.
ارائه مستندات زیر به همراه نمونه اولیه (آزمایشگاهی) الزامی است:
اندازه حفرات به طور میانگین (تست MWCO یا تست حباب در صورت امکان)
تست تراوش‌پذیری
قابلیت بازیابی و روش احیاء فیلتر
ظرفیت جذب فیلتر برای مواد شیمیایی یا فیزیکی

زمانبندی و جوایز چالش

مرحله دوم

مهلت ارائه نمونه اولیه: مهرماه سال جاری
جایزه برگزیده نهایی : جایزه نقدی ۱۰ میلیون تومانی
ارائه طرح‌های برتر چالش در نخستین همایش بین‌المللی نانوالیاف ایران (ICNF 2017) نزد حامیان و سرمایه‌گذاران بالقوه(۳۱ مهرماه سال جاری)

مرحله اول

مهلت ثبت طرح اولیه: ۲۰ مردادماه
۳۱ مردادماه
جوایز مرحله اول: ۳۰میلیون‌ ریال تسهیلات‌ حمایتی
به طرح های برگزیده مرحله اول توسط هیات داوران، کمک هزینه ساخت نمونه اولیه، و تسهیلات آزمایشگاهی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو تعلق خواهد گرفت و راهی مرحله دوم خواهند شد.

حامیان این چالش

logo2

تازه های وبلاگ