طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی

طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی

چالش نوآوری طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی

در سال‌های اخیر توسعه ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی‌های تلفن همراه و لپ‌تاپ‌ها از یک سو، و رشد تولید خودروهای هیبریدی و الکتریکی از سوی دیگر، تقاضا برای باتری‌های قابل شارژ را افزایش داده است. از میان انواع باتری، باتری‌های لیتیومی عملکرد و بازده بهتری از خود نشان داده و سهم بازار بیشتری نیز به دست آورده‌اند. اخیراً نیز با استفاده از نانومواد تحولات شگرف تازه‌ای در عملکرد این نوع باتری‌ها به وجود آمده است.

ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری شبکه باتری نانو ایران (شبنا) و شرکت توسعه منابع انرژی توان به دنبال راهکارهای عملی برای «طراحی و ساخت باتری لیتیومی» هستیم. شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و سایر پژوهشگران و فناوران علاقمند می‌توانند در این چالش شرکت کنند. برنده این چالش علاوه بر دریافت جایزه نقدی و تسهیلات تجاری‌سازی، فرصت همکاری با شرکت توسعه منابع انرژی توان به منظور تجاری‌سازی نمونه آزمایشگاهی خود تا مرحله تولید انبوه و صنعتی را خواهد داشت. اگر ایده مناسبی در سر دارید، همین حالا دست به کار شوید …

موضوع محوری این چالش، «طراحی و ساخت باتری لیتیومی در ابعاد ۱۸۶۵۰ با ظرفیت ۳۰۰۰ میلی‌آمپرساعت» به منظور کاربرد در وسایل نقلیه الکتریکی است. انتخاب نوع سلول و مواد سازنده آن کاملاً آزاد است. مشخصات فنی سلول مورد نظر مطابق زیر است:

ملاحظات فنی این چالش به شرح زیر است:

روش تولید: روش ساخت و تولید الکترود الزاماً می‌بایست به صورت پوشش‌دهی ­باشد.
انتخاب مواد: انتخاب مواد الکترود، جداکننده و الکترولیت آزاد است، اما «غیرسمی‌بودن» و «نداشتن اثرات تخریبی برای محیط زیست» امتیاز محسوب می‌شود. «سهولت دسترسی و تامین مواد اولیه» نیز اهمیت دارد.

معیارهای ارزیابی هر یک از مراحل چالش به شرح زیر است:

طراحی مفهومی: علاوه بر کیفیت محتوا و کامل‌بودن سند طراحی مفهومی که در این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است، «قیمت تمام‌شده سلول»، «سهولت دسترسی به مواد اولیه» و همچنین «در نظر گرفتن ملاحظات تولید صنعتی» از معیارهای ارزیابی این مرحله است.
ساخت نمونه آزمایشگاهی: معیار ارزیابی این مرحله، مشخصات و عملکرد فنی نمونه آزمایشگاهی است. ارزیابی نمونه‌ها بر اساس روش­های استاندارد تست سلول انجام خواهد شد. بنابراین حداقل ۱۰ سلول ساخته‌شده توسط هر شرکت‌کننده (که تعداد دقیق آن متعاقباً اعلام خواهد شد) مورد آزمایش قرار گرفته و میانگین نتایج آزمایش‌ها مبنای داوری قرار خواهد گرفت. معیارها و امتیازات ارزیابی نمونه‌های آزمایشگاهی در جدول زیر آمده است:

زمانبندی و جوایز چالش

مرحله دوم

مهلت ارائه نمونه اولیه: آذر ماه سال ۹۶
جایزه برگزیده نهایی : جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی
تسهیلات تجاری‌سازی و فرصت همکاری با «شرکت توسعه منابع انرژی توان» برای توسعه نمونه آرمایشگاهی تا مرحله تولید انبوه و صنعتی

مرحله اول

مهلت ثبت طرح اولیه: ۱۵تیرماه سال جاری
۵ مردادماه سال جاری
راهیابی حداکثر ۵ شرکت کننده برتر (اعم از فرد یا گروه) به مرحله دوم

جوایز مرحله اول:۳۰ میلیون ریال کمک هزینه تکمیل مستندات فنی و اقتصادی

حامیان این چالش

تازه های وبلاگ