طراحی و ساخت زخم‌ پوش مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی

Poster Capsulasion-RGB

طراحی و ساخت زخم‌ پوش مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی

بر اساس پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۳۰ تعداد بیماران مبتلا به دیابت در سراسر دنیا به ۴۳۹ میلیون نفر خواهد رسید. یکی از مهم‌ترین عوارض این بیماری زخم پای دیابتی است که منجر به بستری‌شدن بیمار شده و در موارد حاد به قطع عضو نیز می‌انجامد. استفاده از گاز و بانداژ ساده‌ترین روش‌ درمان زخم‌های دیابتی است که علاوه بر محافظت از زخم در برابر آسیب‌های ترومایی و نفوذ باکتری‌ها، به تبادل گاز و سیالات کمک می‌کند، اما در ترمیم زخم‌های دیابتی چندان موثر نیست. بنابراین اخیراً استفاده از ساختارهای نانولیفی در تهیه این پوشش‌ها مورد توجه قرار گرفته است، زیرا قادر به برهم‌کنش مناسب با سلول‌های پوست و محیط آن‌ها هستند و فرآیند بهبود زخم را تسریع می‌کنند.

از این رو ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال روش‌های عملیاتی برای «طراحی و ساخت پوشش زخم مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات حمایتی۲۰ میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی و  امکان استفاده از خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی برای ساخت نمونه آزمایشگاهی در مرحله دوم چالش و جایزه نقدی ۱۰۰میلیون ریالی به همراه تسهیلات تجاری‌سازی برای طرح برگزیده نهایی بهره‌‌مند شوند. همچنین طرح‌های برتر این چالش نوآوری در اولین همایش بین‌المللی نانوالیاف ایران (ICNF 2017) که مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد، نزد حامیان و سرمایه‌گذاران بالقوه معرفی و ارائه می‌شوند.

آن‌چه پیش رو دارید، راهنمای شرکت در چالش است که به توصیف مساله، ملاحظات فنی، معیارهای ارزیابی طرح‌ها، و فرایند و زمان‌بندی برگزاری چالش می‌پردازد. اگر ایده‌ای در ذهن دارید، همین حالا دست به کار شوید

معیار فنی چالش فناوری

۱. مساله محوری چالش

مساله محوری این چالش «طراحی و ساخت زخم‌ پوش مبتنی بر نانوساختارها با قابلیت ترمیم کامل زخم­‌های دیابتی» است. این پوشش ضمن ممانعت از آلودگی‌های میکروبی و پیشرفت فرآیندهای التهاب و تخریب بافتی باید نسبت به نمونه‌های موجود روند بهبود سریع‌تر و مناسب‌تر را در محل زخم فراهم کند

۲. ملاحظات فنی 

ملاحظات فنی این چالش به شرح زیر است:

 • مقیاس‌پذیری و تکرارپذیری (روش پیشنهادی باید امکان تکرار و افزایش مقیاس داشته باشد، زیرا هدف نهایی ما ساخت زخم‌پوش در مقیاس انبوه و صنعتی است)
 • توجیه فنی و اقتصادی و قابلیت تجاری‌سازی
 • امکان به‌کارگیری پوشش ساخته‌شده در مراکز بهداشتی درمانی و منازل
پارامترهای بررسی چالش فناوری
معیار ارزیابی چالش فناوری نانو

۳. معیارهای ارزیابی

معیارهای ارزیابی این چالش در مراحل اول و دوم به شرح زیر است:

۳-۱٫ مرحله اول: طرح پیشنهادی: معیارهای ارزیابی طرح‌ها در این مرحله عبارتند از تطابق ایده پیشنهادی با موضوع چالش، توانمندی‌ و تخصص صاحبان طرح، رعایت اصول فرآیند ساخت، در دسترس‌بودن و سهولت تامین مواد اولیه و ملزومات فرایند ساخت و تولید زخم‌پوش، و امکان ارائه نمونه آزمایشگاهی در بازه زمانی تعیین‌شده.

۳-۲٫ مرحله دوم: ساخت نمونه اولیه (آزمایشگاهی): در پایان این مرحله شرکت‌کنندگان پس از ساخت نمونه اولیه (آزمایشگاهی) می‌بایست نتایج کمی بهبود زخم دیابتی توسط پوشش زخم خود را ارایه نمایند. معیارهای ارزیابی این مرحله عبارتند از:

 • جنس و نوع طراحی به کار گرفته شده در ساخت پوشش زخم )در ساختار پوشش­ باید از نانوالیاف استفاده شده باشد(
 • قابلیت­ها: پوشش‌ طراحی‌شده باید قابلیت جلوگیری از آلودگی‌های میکروبی و قابلیت ضد التهابی را داشته باشد و نسبت به نمونه کنترل موجب تسریع در بهبود زخم شود.
 • تکرارپذیری: نتیجه آزمایش برای یک نمونه مشخص می‌بایست تکرارپذیر باشد.
 • همچنین با توجه به ویژگی‌های مطلوب محصول نهایی، توان یا امکان دستیابی به موارد زیر نیز اهمیت دارد:
 • قابلیت تولید انبوه با قیمت رقابتی
 • امکان تولید انبوه پوشش­
 • پایداری مکانیکی و فیزیکی مناسب
 • بسته‌بندی مناسب

زمانبندی و جوایز چالش

مرحله دوم

مرحله اول

 • مهلت ثبت طرح اولیه: ۲۰ مردادماه
 • ۳۱ مرداد ماه
 • جوایز مرحله اول:  ۳۰میلیون‌ ریال تسهیلات‌ حمایتی
 • به طرح های برگزیده مرحله اول توسط هیات داوران، کمک هزینه ساخت نمونه اولیه، و تسهیلات آزمایشگاهی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو تعلق خواهد گرفت و راهی مرحله دوم خواهند شد.

حامیان این چالش

logo2

تازه های وبلاگ