توسعه فرآورده‌ها یا روش‌های نانو انکپسوله‌ کردن مواد مغذی و دارویی با کاربرد آرایشی

توسعه فرآورده‌ها یا روش‌های نانوانکپسوله‌کردن

چالش نوآوری توسعه فرآورده‌ها یا روش‌های نانو انکپسوله‌ کردن مواد مغذی و دارویی با کاربرد آرایشی

امروزه مصرف‌کنندگان لوازم آرایشی نسبت به ظاهر و سلامتی خود توجه بیشتری نشان می‌دهند و به دنبال افزایش کارایی و بهبود عملکرد لوازم آرایشی هستند. بسیاری از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی حاوی مواد فعال بیولوژیکی هستند که حفاظت از آن‌ها در برابر عوامل محیطی همواره یکی از چالش‌های سازندگان لوازم و مواد آرایشی بوده است.‌  بررسی‌ها نشان می‌دهد نانو انکپسوله‌ کردن می‌تواند به کنترل و افزایش انتقال مواد مغذی و دارویی به پوست کمک کند که برگ برنده‌ای برای تولیدکنندگان لوازم آرایشی و امتیاز مهمی برای مصرف‌کنندگان این محصولات محسوب می‌شود.

از این رو ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری موسسه «سامان سرمایه نانو» به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر کشور در زمینه فناوری نانو، به دنبال راهکارهای عملیاتی برای «توسعه فرآورده­‌ها و روش‌­های نانو انکپسوله‌ کردن مواد مغذی و دارویی با کاردبرد آرایشی» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات ۳۰ میلیون ریالی همراه با امکان استفاده از خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی در مرحله اول چالش و جایزه نقدی ۱۰۰میلیون ریالی به همراه تسهیلات تجاری­سازی در صورت انعقاد قرارداد با سرمایه‌­گذار (موسسه سامان سرمایه نانو) بهره‌‌مند شوند. این قرارداد شامل تجاری‌سازی فراورده تا مرحله تولید انبوه بصورت مشترک با موسسه سامان سرمایه نانو خواهد بود. اگر ایده‌ای در ذهن دارید، همین حالا دست به کار شوید …

معیار فنی چالش فناوری

مساله محوری این چالش، «توسعه فرآورده­ ها (با حامل­هایی نظیر لیپوزوم­ها، پلیمرها و مایسل­ها) یا روش­های نانو انکپسوله‌ کردن مواد مغذی و دارویی با کاربرد آرایشی» است. بنابراین از شرکت‌کنندگان در این چالش خواسته می‌شود ‏راه‏حل‏‏هایی برای نانوکپسولاسیون مواد مغذی و دارویی متنوع مبتنی بر رویکرد آرایشی ارایه نمایند. هدف این چالش معرفی فرآورده­ های جذاب و روش­های متنوع انکپسولاسیون مواد مغذی و دارویی به کمک فناوری نانو است، به ‌گونه‌ای که پایداری شیمیایی و فیزیکی مطلوبی را داشته باشد.

ملاحظات فنی فراورده‌های نانو انکپسوله‌ کردن به شرح زیر است:

 • امکان پیاده‌سازی در مقیاس انبوه
 • منطقی‌بودن بازده انکپسولاسیون (Encapsulation Efficiency)
 • منطقی‌بودن میزان انباشت (Drug Loading) ماده یا مواد موثره
 • پایداری فیزیکی و شیمیایی مطلوب، بسته به نوع فرآورده آرایشی

ملاحظات فنی روش­های نانوکپسولاسیون نیز به شرح زیر است:

 • توانایی کنترل پارامترهای تاثیرگذار از جمله اندازه ذره‌ای و مورفولوژی ساختارها
 • امکان پیاده‌سازی در مقیاس انبوه
 • افزایش راندمان بازده انکپسولاسیون
پارامترهای بررسی چالش فناوری
معیار ارزیابی چالش فناوری نانو

معیارهای ارزیابی این چالش به شرح زیر است:

 • طرح یا نمونه آزمایشگاهی پیشنهادی با ماشین‌آلات موجود قابل تولید باشد.
 • توجیه اقتصادی: اجرای طرح نباید مستلزم سرمایه‌گذاری کلان برای ساخت یا واردات ماشین‌آلات بوده و منجر به افزایش چشمگیر قیمت تمام‌شده محصولات آرایشی گردد.

یادآوری مهم: به منظور هماهنگی هرچه بیشتر نمونه آزمایشگاهی (خروجی‌های مورد انتظار مرحله دوم چالش) با فرایند و امکانات تولید موسسه سامان سرمایه نانو، ملاحظات فنی و معیارهای ارزیابی دقیق‌تر و جامع‌تر پس از دریافت طرح‌های مفهومی به اطلاع شرکت‌کنندگان خواهد رسید.

زمانبندی و جوایز چالش

مرحله دوم

 • مهلت ارائه نمونه اولیه: آبان ماه سال جاری
 • جایزه برگزیده نهایی : جایزه نقدی ۱۰ میلیون تومانی برای طرح برتر
 • طرح برگزیده در این مرحله علاوه بر دریافت جایزه نقدی، تسهیلات حمایتی ویژه‌ای نیز به منظور تجاری‌سازی و توسعه نمونه آزمایشگاهی خود دریافت خواهند نمود.
مرحله اول

 • مهلت ثبت طرح اولیه: ۱۵مرداد ماه
 • جوایز مرحله اول:  ۳۰میلیون‌ ریال تسهیلات‌حمایتی
 • به طرح های برگزیده مرحله اول توسط هیات داوران، کمک هزینه ساخت نمونه اولیه، و تسهیلات آزمایشگاهی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو تعلق خواهد گرفت و راهی مرحله دوم خواهند شد.

حامیان این چالش

filereader-2

تازه های وبلاگ