دریافت ۲۷ طرح مفهومی در چالش نوآوری طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی

چالش نوآوری نانوباتری لیتیومی

مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح در ششمین چالش نوآوری  نانو طبق برنامه قبلی در تاریخ ۵ مردادماه پایان یافت. در مدت زمان ثبت‌نام که با تمدیدی ۳ هفته‌ای هم همراه بود، مجموعا ۲۷ طرح مفهومی از سوی پژوهشگران، فناوران، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان دریافت شد.

این چالش که از سوی کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو و با همکاری شرکت توسعه منابع انرژی توان و نیز شبکه باتری نانو ایران(شبنا) برگزار می‌گردد، به دنبال راهکارهای عملی برای طراحی و ساخت باتری لیتیومی می باشد.

در این راستا نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها،؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این موضوع با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو در غالب یک رقابت نوآورانه با عنوان چالش نوآوری طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی به فراخوان گذاشته شد.

همان‌‍طور که ذکر شد در مدت حدودا ۵۰ روزه ثبت‌نام در این چالش، ۲۷ طرح مفهومی از  سوی محققان و فناوران دریافت شد که از این تعداد حدود ۴۵ درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. لازم به ذکر است که ۵۵ درصد طرح‌ها به صورت گروه یا تیم در این رقابت ثبت‌نام نموده‌اند. در شکل زیر اینفوگرافی از طرح‌ها و شرکت‌کنندگان این چالش قابل مشاهده است.

چالش نانو باتری

اینفوگراف طرح‌ها و شرکت‌کنندگان ششمین چالش نوآوری نانو

همان‌طور که در طرح فوق نیز آورده شده است، از نظر رشته تحصیلی، بیش‌ترین شرکت‌کنندگان از رشته‌های شیمی،فیزیک،مهندسی مواد  هستند که ۷۰ درصد از کل شرکت‌کنندگان را شامل می‌شوند. لازم به ذکر است که علاوه بر ثبت‌نام ۱۶ تیم دانشجویی، بیش از ۲۰ درصد طرح‌ها نیز متعلق به اعضای محترم هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پژوهشی سطح کشور است. همچنین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا حدود ۴۵ درصد شرکت‌کنندگان در چالش نوآوری طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی را تشکیل می‌دهند.

هم‌اکنون با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح، فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران ششمین چالش نوآوری نانو آغاز گردیده است. شرکت‌کنندگان در این چالش نیز می‌توانند با ورود به حساب کاربری خود در سایت سامانه چالش‌های نوآوری و فناوری نانو (nanochallenge.ir) از آخرین وضعیت طرح خود مطلع شوند. لازم به توجه است که نتایج مربوط به هر طرح صرفا از این طریق قابل مشاهده خواهد بود.

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته، منتخبان مرحله اول چالش نوآوری « طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی » تا سقف ۳ میلیون تومان تسهیلات برای تامین هزینه‌های مرحله بعد دریافت خواهند نمود و برندگان راهی مرحله دوم خواهند شد . برگزیدگان مرحله نخست، ۴ ماه فرصت خواهند داشت که یک “نمونه آزمایشگاهی” مطابق با طرح اولیه خود بسازند. در پایان این مرحله، نمونه های آزمایشگاهی توسط هیات داوران ارزیابی خواهد شد. طرح برگزیده در این مرحله علاوه بر دریافت ۱۰ میلیون تومان جایزه نقدی و تسهیلات تجاری سازی، فرصت همکاری با “شرکت توسعه منابع انرژی توان” به منظور تجاری سازی و توسعه نمونه آزمایشگاهی تا مرحله تولید انبوه و صنعتی را خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات مراحل چالش به نشانی nanochallenge.ir مراجعه نمایند.

asef

This entry has 0 replies

نظرات بازند

ارسال دیدگاه

شما می توانید از این تگ‌های HTML و خواص استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>