دریافت ۶۷ طرح مفهومی در چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم بر پایه نوارهای کاغذی

بوتولونیم

مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح در دومین چالش فناوری  نانو طبق برنامه قبلی در تاریخ ۱۰ مردادماه پایان یافت. در مدت زمان ثبت‌نام که با تمدیدی ۴ هفته‌ای هم همراه بود، مجموعا ۶۷ طرح مفهومی از سوی پژوهشگران، فناوران، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان دریافت شد.

این چالش که از سوی کارگروه توسعه فناوری ستاد توسعه فناوری نانو برگزار می‌گردد، به دنبال ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری بوتولینیوم و سم تولید شده به وسیله این باکتری بر پایه نوارهای کاغذی فعال زیستی هستیم .

در این راستا نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها،؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این موضوع با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو در غالب یک رقابت فناورانه با عنوان چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم بر پایه نوارهای کاغذی به فراخوان گذاشته شد.

همان‌‍طور که ذکر شد در مدت حدودا ۶۰ روزه ثبت‌نام در این چالش، ۶۷ طرح مفهومی از  سوی محققان و فناوران دریافت شد که از این تعداد بیش از ۱۰ درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. لازم به ذکر است که حدودا ۸۰ درصد طرح‌ها به صورت گروه یا تیم در این رقابت ثبت‌نام نموده‌اند که در میان آن‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان نیز حضور دارند. در شکل زیر اینفوگرافی از طرح‌ها و شرکت‌کنندگان این چالش قابل مشاهده است.

چالش بوتولینیوماینفوگراف طرح‌ها و شرکت‌کنندگان دومین چالش فناوری نانو

همان‌طور که در طرح فوق نیز آورده شده است، از نظر رشته تحصیلی، بیش‌ترین شرکت‌کنندگان از رشته‌های شیمی،بیوتکنولوژی، علوم‌زیستی و پزشکی هستند که ۶۵ درصد از کل شرکت‌کنندگان را شامل می‌شوند. لازم به ذکر است که علاوه بر ثبت‌نام ۲۸ تیم دانشجویی، نزدیک به ۳۵ درصد طرح‌ها نیز متعلق به اعضای محترم هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پژوهشی سطح کشور است. همچنین گفتنی است که بیش از ۷۵ درصد شرکت‌کنندگان در چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم بر پایه نوارهای کاغذی را دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا و پسادکترا تشکیل می‌دهند.

هم‌اکنون با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح، فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران دومین چالش فناوری نانو آغاز گردیده است. شرکت‌کنندگان در این چالش نیز می‌توانند با ورود به حساب کاربری خود در سایت سامانه چالش‌های نوآوری و فناوری نانو (nanochallenge.ir) از آخرین وضعیت طرح خود مطلع شوند. لازم به توجه است که نتایج مربوط به هر طرح صرفا از این طریق قابل مشاهده خواهد بود.

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته به منتخبان مرحله اول چالش فناوری « ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم بر پایه نوارهای کاغذی » تا سقف ۱۰ میلیون تومان گرنت برای استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی نانو و یا خرید مواد و لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز اعطا خواهد شد و برندگان راهی مرحله دوم خواهند شد . برگزیدگان مرحله نخست،۳ ماه فرصت خواهند داشت که یک “نمونه آزمایشگاهی” مطابق با  طرح اولیه خود بسازند. در پایان این مرحله، نمونه های آزمایشگاهی توسط هیات داوران ارزیابی خواهد شد و به هر کدام از برگزیدگان ۳ میلیون تومان جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت. به پذیرفته شدگان این مرحله تا سقف ۵ میلیون تومان گرنت برای استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی نانو و یا خرید مواد و لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز اعطا خواهد شد. برگزیده یا برگزیدگان مرحله دوم چالش ۶ ماه فرصت خواهند داشت با توسعه نمونه آزمایشگاهی خود، محصول نهایی را ساخته و گواهینامه نانومقیاس ستاد توسعه فناوری نانو را نیز دریافت نمایند. به برنده این مرحله جایزه نقدی ۷۰ میلیون تومانی اعطا خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات مراحل چالش به نشانی nanochallenge.ir مراجعه نمایند.

 

asef

This entry has 0 replies

نظرات بازند

ارسال دیدگاه

شما می توانید از این تگ‌های HTML و خواص استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>