چالش های نوآوری

چالش نوآوری بهبود خواص مهندسی کامپوزیت‌های پلیمری با استفاده از فناوری نانو

در حال حاضر کاربرد پلیمرها تنها محدود به حوزه‌های نوظهور و نوین نمی‌شود و در چند دهه اخیر جانشین موادی مانند چوب، فلزات و سایر ترکیبات معدنی در کاربردهای مرسوم‌شان شده‌‌اند. از جمله مهم‌ترین علل به‌کارگیری روزافزون مواد پلیمری علاوه بر تنوع آن‌ها با خواص ذاتی مختلف می‌توان به قابلیت تطبیق بالا متناسب با شرایط و خواص محیط‌های گوناگون اشاره کرد. امروزه ساختارهای کامپوزیت پلیمری با فرآیندپذیری و سازگاری بالای خود نقش مهمی در غلبه بر چالش تامین مواد با کارایی بالا در صنایع مختلف ایفا کرده‌اند. همچنین با استفاده از فناوری نانو در صنعت پلیمر و کامپوزیت، چشم‌انداز بسیار روشنی در این حوزه ترسیم شده‌ است.

در این راستا ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به دنبال راهکارهای عملیاتی برای «بهبود خواص مهندسی کامپوزیت‌های پلیمری با استفاده از فناوری نانو» از سوی شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات ۵۰ میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی و اعتبار استفاده از خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی فناوری نانو برای ساخت نمونه آزمایشگاهی در مرحله اول چالش و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی به همراه تسهیلات تجاری‌سازی برای ۳ طرح برگزیده نهایی بهره‌‌مند شوند. همچنین طرح‌های برتر مرحله اول این چالش نوآوری در سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری که بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود، به‌منظور جلب حمایت و سرمایه نزد حامیان و سرمایه‌گذاران بالقوه ارائه و معرفی خواهند شد.

صفحه اختصاصی چالش
پوستر چالش نانو کامپوزیت
چالش نوآوری توسعه فرآورده‌ها یا روش‌های نانوانکپسوله‌کردن مواد مغذی و دارویی با کاربرد آرایشی

چالش نوآوری توسعه فرآورده‌ها یا روش‌های نانوانکپسوله‌کردن مواد مغذی و دارویی با کاربرد آرایشی

امروزه مصرف‌کنندگان لوازم آرایشی نسبت به ظاهر و سلامتی خود توجه بیشتری نشان می‌دهند و به دنبال افزایش کارایی و بهبود عملکرد لوازم آرایشی هستند. بسیاری از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی حاوی مواد فعال بیولوژیکی هستند که حفاظت از آن‌ها در برابر عوامل محیطی همواره یکی از چالش‌های سازندگان لوازم و مواد آرایشی بوده است.‌ بررسی‌ها نشان می‌دهد نانوانکپسوله‌کردن می‌تواند به کنترل و افزایش انتقال مواد مغذی و دارویی به پوست کمک کند که برگ برنده‌ای برای تولیدکنندگان لوازم آرایشی و امتیاز مهمی برای مصرف‌کنندگان این محصولات محسوب می‌شود.

از این رو ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری موسسه «سامان سرمایه نانو» به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر کشور در زمینه فناوری نانو، به دنبال راهکارهای عملیاتی برای «توسعه فرآورده­‌ها و روش‌­های نانوانکپسوله‌کردن مواد مغذی و دارویی با کاردبرد آرایشی» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات ۳۰ میلیون ریالی همراه با امکان استفاده از خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی در مرحله اول چالش و جایزه نقدی ۱۰۰میلیون ریالی به همراه تسهیلات تجاری­سازی در صورت انعقاد قرارداد با سرمایه‌­گذار (موسسه سامان سرمایه نانو) بهره‌‌مند شوند. این قرارداد شامل تجاری‌سازی فراورده تا مرحله تولید انبوه بصورت مشترک با موسسه سامان سرمایه نانو خواهد بود.

صفحه اختصاصی چالش

چالش نوآوری طراحی و ساخت سامانه فیلتر تهیه آب سالم بر پایه نانوالیاف

یکی از مهم‌ترین چالش‌های ملی ما تامین آب سالم برای شهروندان ایرانی در گوشه و کنار کشور است. این چالش سال‌هاست که در بسیاری از کشورهای دیگر جهان پررنگ شده است و بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) هم‌اکنون حدود ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان به آب سالم دسترسی ندارند. از این‌ رو دستیابی به روش‌های مناسب برای تولید آب شیرین (بدون املاح و با سختی کم) و سالم (عاری از آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی) به یک ضرورت جدی تبدیل شده است. یکی از رویکردهای اساسی برای تأمین آب سالم، روش‌های تصفیه‌ی مبتنی بر غشا است که با استفاده از فناوری‌های نوظهوری مانند ساختارهای فیلتری مبتنی بر نانوالیاف، آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی منابع آبی را تصفیه می‌کند.
در این راستا ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال «طراحی و ساخت سامانه فیلتر بر پایه نانوالیاف برای تهیه آب سالم» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات ۲۰ میلیون ریالی شامل کمک هزینه نقدی و نیز امکان استفاده از خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی برای ساخت نمونه آزمایشگاهی در مرحله دوم چالش و جایزه نقدی ۱۰۰میلیون ریالی به همراه تسهیلات تجاری‌سازی برای طرح برگزیده نهایی بهره‌‌مند شوند. همچنین طرح‌های برتر این چالش نوآوری در نخستین همایش بین‌المللی نانوالیاف ایران (ICNF 2017) که مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد، به منظور جلب حمایت و سرمایه نزد حامیان و سرمایه‌گذاران بالقوه معرفی و ارائه می‌شوند.

صفحه اختصاصی چالش
فیلتر نانوالیاف
Poster Capsulasion-RGB

چالش نوآوری طراحی و ساخت زخم‌ پوش مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی

بر اساس پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۳۰ تعداد بیماران مبتلا به دیابت در سراسر دنیا به ۴۳۹ میلیون نفر خواهد رسید. یکی از مهم‌ترین عوارض این بیماری زخم پای دیابتی است که منجر به بستری‌شدن بیمار شده و در موارد حاد به قطع عضو نیز می‌انجامد. استفاده از گاز و بانداژ ساده‌ترین روش‌ درمان زخم‌های دیابتی است که علاوه بر محافظت از زخم در برابر آسیب‌های ترومایی و نفوذ باکتری‌ها، به تبادل گاز و سیالات کمک می‌کند، اما در ترمیم زخم‌های دیابتی چندان موثر نیست. بنابراین اخیراً استفاده از ساختارهای نانولیفی در تهیه این پوشش‌ها مورد توجه قرار گرفته است، زیرا قادر به برهم‌کنش مناسب با سلول‌های پوست و محیط آن‌ها هستند و فرآیند بهبود زخم را تسریع می‌کنند.

از این رو ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال روش‌های عملیاتی برای «طراحی و ساخت پوشش زخم مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات حمایتی۲۰ میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی و امکان استفاده از خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی برای ساخت نمونه آزمایشگاهی در مرحله دوم چالش و جایزه نقدی ۱۰۰میلیون ریالی به همراه تسهیلات تجاری‌سازی برای طرح برگزیده نهایی بهره‌‌مند شوند. همچنین طرح‌های برتر این چالش نوآوری در اولین همایش بین‌المللی نانوالیاف ایران (ICNF 2017) که مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد، نزد حامیان و سرمایه‌گذاران بالقوه معرفی و ارائه می‌شوند.

صفحه اختصاصی چالش

چالش نوآوری طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی

در سال‌های اخیر توسعه ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی‌های تلفن همراه و لپ‌تاپ‌ها از یک سو، و رشد تولید خودروهای هیبریدی و الکتریکی از سوی دیگر، تقاضا برای باتری‌های قابل شارژ را افزایش داده است. از میان انواع باتری، باتری‌های لیتیومی عملکرد و بازده بهتری از خود نشان داده و سهم بازار بیشتری نیز به دست آورده‌اند. اخیراً نیز با استفاده از نانومواد تحولات شگرف تازه‌ای در عملکرد این نوع باتری‌ها به وجود آمده است.

ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری شبکه باتری نانو ایران (شبنا) و شرکت توسعه منابع انرژی توان به دنبال راهکارهای عملی برای «طراحی و ساخت باتری لیتیومی» هستیم. شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و سایر پژوهشگران و فناوران علاقمند می‌توانند در این چالش شرکت کنند. برنده این چالش علاوه بر دریافت جایزه نقدی و تسهیلات تجاری‌سازی، فرصت همکاری با شرکت توسعه منابع انرژی توان به منظور تجاری‌سازی نمونه آزمایشگاهی خود تا مرحله تولید انبوه و صنعتی را خواهد داشت.

صفحه اختصاصی چالش
طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی
چالش نانو بایو سنسور

چالش نوآوری توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی

روش های تشخیص آنی عوامل زیستی به منظور شناسایی بیماری ها به طور فزاینده ای در حال توسعه هستند. اما روشهای زمانبر و پیچیده فعلی تشخیص و اندازه گیری عوامل یا نشانگرهای زیستی به تدریج جای خود را به ابزارهای آزمون تشخیص آنی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی می دهند که امکان شناسایی عوامل یا نشانگرهای بیماری را در محل، به سرعت و بدون نیاز به فرآیند پیچیده و با دقت مناسب و قیمت رقابتی فراهم می سازند.
از این رو، ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری شرکت نوآوران فناوری های همگرای شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو )شزان( به دنبال توسعه کسب وکارهایی در حوزه تشخیص آنی عوامل یا نشانگرهای زیستی برپایه فناوری نانو هستیم. همه پژوهشگران و فناوران علاقمند می توانند در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات آن برای تجاری سازی طرح خود و راه اندازی یک کسب وکار جدید بهره مند شوند

صفحه اختصاصی چالش

چالش نوآوری تولید نانو پوشش‌ های چربی‌ گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای

سطوح اسباب و لوازم پیرامون ما همواره در معرض آلودگی ناشی از تماس، نشست یا رسوب مایعات، چربی‌ها وگرد و غبار هستند و پاکیزه‌ نگه‌داشتن آن‌ها زمان‌بر و هزینه‌بر است. از میان انواع آلودگی‌ها، آلودگی ناشی از چربی‌ها یک چالش جدی برای سازندگان انواع محصولات و به‌ویژه لوازم خانگی و الکترونیکی و مصرف‌کنندگان آن‌ها به شمار می‌رود. از سوی دیگر نظافت سطوح آغشته به چربی غالباً مستلزم استفاده از شوینده‌های شیمیایی است که برای محیط زیست زیان‌آورند. بنابراین اعمال پوشش‌های چربی‌گریز روی سطوح علاوه بر کاهش زمان و هزینه‌های تمیزکاری به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کند.

صفحه اختصاصی چالش
چالش چربی گریزی
کاهش نفوذپذیری هوا در لایه داخلی تایر خودرو

چالش نوآوری کاهش نفوذپذیری هوا در لایه داخلی تایر خودرو

حدود ۱۰ درصد آلایندگی ناشی از خودروها به تایر مربوط می‌شود و کاهش آلایندگی ناشی از تایر خودروها مستلزم کاهش «مقاومت غلتشی» آن‌هاست. یکی از راهکارهای کاهش مقاومت غلتشی تایر، به حداقل رساندن وزن تایر با حفظ خصوصیات عملکردی مورد انتظار آن است. لایه داخلی یکی از اجزای اصلی تایر است که ۱۰% وزن آن را به خود اختصاص می‌دهد و مانع خروج هوای داخل تایر به بیرون می‌شود. بنابراین برای کاهش مقاومت غلتشی تایر می‌توان وزن لایه داخلی را از طریق کاهش ضخامت آن کاهش داد، به طوری که نفوذپذیری آن افت نکند.

ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنا به درخواست شرکت «کویرتایر» به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر تایر در کشور به دنبال راهکاری برای «کاهش نفوذپذیری هوا در لایه داخلی تایر خودرو مبتنی بر فناوری نانو» هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش نوآوری شرکت کنند و از جایزه نقدی ۲۰ میلیون ریالی مرحله اول و جوایز ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون ریالی مرحله دوم چالش بهره‌مند شوند. برندگان مرحله دوم چالش برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن تا مرحله تولید انبوه، فرصت همکاری با شرکت کویرتایر را خواهند داشت.

صفحه اختصاصی چالش

چالش نوآوری افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی

سالانه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور به ضایعات تبدیل می‌شود که ۷ تا ۸ درصد آن ناشی از بسته‌بندی نامناسب است. بنابراین حل این چالش، گام مهمی در افزایش فروش و صادرات محصولات کشاورزی محسوب می‌شود. ما در ستاد ویژه توسعه فناوری سالانه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور به ضایعات تبدیل می‌شود که ۷ تا ۸ درصد آن ناشی از بسته‌بندی نامناسب است. از این‏‌رو حل این چالش یعنی افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی از طریق ارائه بسته‏‌بندی‏‌های نوین، گام مهمی در افزایش فروش و صادرات این محصولات محسوب می‏شود. ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال را‏ه‌‏حل‌های عملی برای «افزایش زمان ماندگاری انواع محصولات کشاورزی از طریق بهبود کیفیت بسته‌بندی» هستیم. شرکت‏‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‏‌ها و پژوهشگاه‌ها و سایر پژوهشگران و فناوران علاقمند می‌توانند در این چالش شرکت کنند. به دنبال راه‌حلی برای «افزایش زمان ماندگاری انواع محصولات کشاورزی از طریق بهبود کیفیت بسته‌بندی» هستیم و قصد داریم با حمایت از صاحبان ایده، زمینه تجاری‌سازی این محصولات را فراهم کنیم

صفحه اختصاصی چالش
چالش افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی
635978769617608866

چالش نوآوری افزایش سرعت تولید نانوالیاف

روش های تولید الیاف صرفنظر از قطر آنها به چهار گروه اصلی تقسیم بندی می شوند: ترریسی، خشک ریسی، مذاب‌‌ریسی و ژل‌‌ریسی. این چهار گروه که در اعصار مختلف صنعت نساجی و تولید الیاف، ابداع و توسعه یافته‌‌اند ، هر یک دارای مزایا و محدودیت‌‌های خاص خود هستند.بهبود ویژگی‌‌های عملکردی الیاف، فناوران صنعتی و محققان را به سمت کاهش قطر الیاف سوق داده است و در چهار دهه‌ی اخیر تولید الیاف نانومتری نتیجه همگرایی میان صنعتگران و فناوران بوده است. روش هایی مانندالکتروریسی، کشش، خودآرایی، اکستروژن و نیروریسی از جمله روش‌‌های در حال توسعه برای تولید نانوالیاف بوده که برخی در مقیاس صنعتی نیز به کار گرفته شده‌اند.
با این حال یکی از چالش‌‌های کلیدی در تولید نانوالیاف، دست یابی به روش‌‌هایی است که از سرعت و بازده کافی متناسب با تولید منسوجات صنعتی برخوردار باشند.

صفحه اختصاصی چالش

چالش نوآوری توسعه و ساخت انواع مختلف از محصولات در حوزه « نانو مواد ترمیمی دندان»

ما ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنا به درخواست شرکت «اوزان» به عنوان یکی از شرکت­های پیشتاز در حوزه دندانپزشکی و تجهیزات پزشکی در کشور به دنبال راهکارهای خلاقانه برای انواع مختلف از محصولات در حوزه « نانو مواد ترمیمی دندان» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان، فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور هستیم.

این چالش به زودی باز خواهد شد…

پرکننده دندانی