چالش های نوآوری

چالش نوآوری طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی

در سال‌های اخیر توسعه ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی‌های تلفن همراه و لپ‌تاپ‌ها از یک سو، و رشد تولید خودروهای هیبریدی و الکتریکی از سوی دیگر، تقاضا برای باتری‌های قابل شارژ را افزایش داده است. از میان انواع باتری، باتری‌های لیتیومی عملکرد و بازده بهتری از خود نشان داده و سهم بازار بیشتری نیز به دست آورده‌اند. اخیراً نیز با استفاده از نانومواد تحولات شگرف تازه‌ای در عملکرد این نوع باتری‌ها به وجود آمده است.

ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری شبکه باتری نانو ایران (شبنا) و شرکت توسعه منابع انرژی توان به دنبال راهکارهای عملی برای «طراحی و ساخت باتری لیتیومی» هستیم. شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و سایر پژوهشگران و فناوران علاقمند می‌توانند در این چالش شرکت کنند. برنده این چالش علاوه بر دریافت جایزه نقدی و تسهیلات تجاری‌سازی، فرصت همکاری با «شرکت توسعه منابع انرژی توان» به منظور تجاری‌سازی نمونه آزمایشگاهی خود تا مرحله تولید انبوه و صنعتی را خواهد داشت. اگر ایده مناسبی در سر دارید، همین حالا دست به کار شوید …

صفحه اختصاصی چالشدریافت فایل راهنما
چالش نوآوری نانوباتری لیتیومی

افزایش سرعت تولید نانوالیاف

 روش های تولید الیاف صرفنظر از قطر آنها به چهار گروه اصلی تقسیم بندی می شوند: ترریسی، خشک ریسی، مذاب‌‌ریسی و ژل‌‌ریسی. این چهار گروه که در اعصار مختلف صنعت نساجی و تولید الیاف، ابداع و توسعه یافته‌‌اند ، هر یک دارای مزایا و محدودیت‌‌های خاص خود هستند.بهبود ویژگی‌‌های عملکردی الیاف، فناوران صنعتی و محققان را به سمت کاهش قطر الیاف سوق داده است و در چهار دهه‌ی اخیر تولید الیاف نانومتری نتیجه همگرایی میان صنعتگران و فناوران بوده است. روش هایی مانندالکتروریسی، کشش، خودآرایی، اکستروژن و نیروریسی از جمله روش‌‌های در حال توسعه برای تولید نانوالیاف بوده که برخی در مقیاس صنعتی نیز به کار گرفته شده‌اند.
با این حال یکی از چالش‌‌های کلیدی در تولید نانوالیاف، دست یابی به روش‌‌هایی است که از سرعت و بازده کافی متناسب با تولید منسوجات صنعتی برخوردار باشند.

صفحه اختصاصی چالش
635978769617608866

افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی

سالانه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور به ضایعات تبدیل می‌شود که ۷ تا ۸ درصد آن ناشی از بسته‌بندی نامناسب است. بنابراین حل این چالش، گام مهمی در افزایش فروش و صادرات محصولات کشاورزی محسوب می‌شود. ما در ستاد ویژه توسعه فناوری سالانه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور به ضایعات تبدیل می‌شود که ۷ تا ۸ درصد آن ناشی از بسته‌بندی نامناسب است. از این‏‌رو حل این چالش یعنی افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی از طریق ارائه بسته‏‌بندی‏‌های نوین، گام مهمی در افزایش فروش و صادرات این محصولات محسوب می‏شود. ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال را‏ه‌‏حل‌های عملی برای «افزایش زمان ماندگاری انواع محصولات کشاورزی از طریق بهبود کیفیت بسته‌بندی» هستیم. شرکت‏‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‏‌ها و پژوهشگاه‌ها و سایر پژوهشگران و فناوران علاقمند می‌توانند در این چالش شرکت کنند. به دنبال راه‌حلی برای «افزایش زمان ماندگاری انواع محصولات کشاورزی از طریق بهبود کیفیت بسته‌بندی» هستیم و قصد داریم با حمایت از صاحبان ایده، زمینه تجاری‌سازی این محصولات را فراهم کنیم

صفحه اختصاصی چالش
چالش افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی

چالش نوآوری کاهش نفوذپذیری هوا در لایه داخلی تایر خودرو

حدود ۱۰ درصد آلایندگی ناشی از خودروها به تایر مربوط می‌شود و کاهش آلایندگی ناشی از تایر خودروها مستلزم کاهش «مقاومت غلتشی» آن‌هاست. یکی از راهکارهای کاهش مقاومت غلتشی تایر، به حداقل رساندن وزن تایر با حفظ خصوصیات عملکردی مورد انتظار آن است. لایه داخلی یکی از اجزای اصلی تایر است که ۱۰% وزن آن را به خود اختصاص می‌دهد و مانع خروج هوای داخل تایر به بیرون می‌شود. بنابراین برای کاهش مقاومت غلتشی تایر می‌توان وزن لایه داخلی را از طریق کاهش ضخامت آن کاهش داد، به طوری که نفوذپذیری آن افت نکند.

ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنا به درخواست شرکت «کویرتایر» به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر تایر در کشور به دنبال راهکاری برای «کاهش نفوذپذیری هوا در لایه داخلی تایر خودرو مبتنی بر فناوری نانو» هستیم. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش نوآوری شرکت کنند و از جایزه نقدی ۲۰ میلیون ریالی مرحله اول و جوایز ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون ریالی مرحله دوم چالش بهره‌مند شوند. برندگان مرحله دوم چالش برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن تا مرحله تولید انبوه، فرصت همکاری با شرکت کویرتایر را خواهند داشت.

صفحه اختصاصی چالش
کاهش نفوذپذیری هوا در لایه داخلی تایر خودرو ، پایان مرحله نخست سومین چالش نوآوری نانو با ثبت 42 طرح نوآورانه

چالش نوآوری تولید نانو پوشش‌ های چربی‌ گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای

سطوح اسباب و لوازم پیرامون ما همواره در معرض آلودگی ناشی از تماس، نشست یا رسوب مایعات، چربی‌ها وگرد و غبار هستند و پاکیزه‌ نگه‌داشتن آن‌ها زمان‌بر و هزینه‌بر است. از میان انواع آلودگی‌ها، آلودگی ناشی از چربی‌ها یک چالش جدی برای سازندگان انواع محصولات و به‌ویژه لوازم خانگی و الکترونیکی و مصرف‌کنندگان آن‌ها به شمار می‌رود. از سوی دیگر نظافت سطوح آغشته به چربی غالباً مستلزم استفاده از شوینده‌های شیمیایی است که برای محیط زیست زیان‌آورند. بنابراین اعمال پوشش‌های چربی‌گریز روی سطوح علاوه بر کاهش زمان و هزینه‌های تمیزکاری به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کند.

صفحه اختصاصی چالش
رقابت 62 طرح در چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز

چالش نوآوری توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی

روش های تشخیص آنی عوامل زیستی به منظور شناسایی بیماری ها به طور فزاینده ای در حال توسعه هستند. اما روشهای زمانبر و پیچیده فعلی تشخیص و اندازه گیری عوامل یا نشانگرهای زیستی به تدریج جای خود را به ابزارهای آزمون تشخیص آنی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی می دهند که امکان شناسایی عوامل یا نشانگرهای بیماری را در محل، به سرعت و بدون نیاز به فرآیند پیچیده و با دقت مناسب و قیمت رقابتی فراهم می سازند.
از این رو، ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری شرکت نوآوران فناوری های همگرای شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو )شزان( به دنبال توسعه کسب وکارهایی در حوزه تشخیص آنی عوامل یا نشانگرهای زیستی برپایه فناوری نانو هستیم. همه پژوهشگران و فناوران علاقمند می توانند در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات آن برای تجاری سازی طرح خود و راه اندازی یک کسب وکار جدید بهره مند شوند

صفحه اختصاصی چالش
چالش نانو بایو سنسور