تعریف چالش

چالش یک رقابت یا مسابقه با هدف توسعه راه‌حل‌های فناورانه برای حل مشکلات بنگاه‌های صنعتی یا توسعه محصولات/خدمات نوآورانه است. در این نوع مسابقه، شرکت‌ها یا هلدینگ‌ها، کارخانجات یا سایر واحدهای صنعتی می‌توانند راه‌حل‌های مناسبی برای غلبه بر مشکلات فنی خود بیابند. شرکت‌کنندگان در چالش‌ها را عموماً دانشجویان یا اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، پژوهشگران مستقل و شرکت‌های کوچک و متوسط خلاق و نوآور (اعم از دانش‌بنیان و غیر آن) از داخل یا خارج کشور تشکیل می‌دهند. در این نوع مسابقات، راه‌حل‌های فناورانه نوعاً شامل «طراحی مفهومی» (conceptual design) یا «نمونه اولیه » (prototype)  می‌شود. بنابراین چالش‌ها بسته به شرایط می‌توانند یک یا دو مرحله‌ای باشند که مرحله اول شامل ارایه طرح‌های مفهومی و مرحله دوم شامل توسعه نمونه‌های اولیه یا آزمایشگاهی می‌شود.

نانوچلنج (nanochallenge)  پلت‌فرمی است که می‌کوشد با برگزاری چالش‌های فناوری و نوآوری، به شناسایی و توسعه راه‌حل‌های فنی برای غلبه بر مشکلات فناورانه بنگاه‌های صنعتی کمک کند و از این طریق، ارتباط پژوهشگران و فناوران با بنگاه‌های صنعتی را برقرار نماید.

چالش‌ها بر اساس خاستگاه و نحوه شکل‌گیری به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • چالش‌های فناوری
  • چالش‌های نوآوری
accept-the-challenge

برخی چالش‌ها برخاسته از مشکلات فنی بنگاه‌های صنعتی کشور هستند. برای مثال چالش «افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی از طریق بهبود کیفیت بسته‌بندی» را در نظر بگیرید که یکی از دغدغه‌های شرکت‌های فعال در صنعت کشاورزی است. بنابراین ستاد توسعه فناوری نانو به نیابت از این شرکت‌های صنعتی یک «چالش نوآوری» برگزار می‌کند که هدف آن، توسعه یک راه‌حل فنی در حد «نمونه اولیه» یا «نمونه آزمایشگاهی» برای غلبه بر این مشکل است.برای این منظور کارشناسان ستاد مساله یا مشکل مورد نظر را به دقت بررسی می‌کنند و آن را به طور خلاصه و به زبان ساده در قالب یک «فراخوان» شرح می‌دهند.

پس از در نظر گرفتن زمان و جوایز مناسب، فراخوان چالش از طریق همین سایت اطلاع‌رسانی می‌شود. به علاقمندان مهلت داده می‌شود تا طرح‌های اولیه خود را در سایت ثبت کنند و پس از اتمام مهلت، ارزیابی طرح‌ها توسط کمیته داوری متشکل از صاحب‌نظران و کارشناسان صورت می‌گیرد. طرح‌های برگزیده پس از دریافت جایزه به مرحله دوم راه‌ می‌یابند که موضوع آن طراحی و ساخت نمونه اولیه یا آزمایشگاهی است. سرانجام پس از اتمام مهلت مرحله دوم، جایزه اصلی به طرح برتر تعلق می‌گیرد.

پس از اعطای جایزه، نوبت به تلاش برای تجاری‌سازی نمونه اولیه/آزمایشگاهی می‌رسد که ممکن است از طریق اعطای تسهیلات برای توسعه محصول نهایی، عقد قرارداد همکاری با شرکت متقاضی برگزاری چالش، فروش دانش فنی به شرکت متقاضی یا جذب و استخدام صاحب طرح در آن شرکت انجام شود.

ورود به بخش چالش‌های نوآوری

    چالش فناوری گامی در جهت توسعه فناوری و نوآوری است که طی آن برترین ایده­ها و نمونه های فناورانه برای دستیابی به فناوریهای ساخت محصولات فناوری بالا در مسیر توسعه فناوری های منتخب و در جهت استفاده از توان بالقوه و بالفعل فناوران و محققان کشور در حوزه نانو شناسایی می شود. این امر در جهت شناسایی ظرفیتهای افراد مستعد سرمایه های انسانی کشور در مسیر توسعه فناوری های منتخب نانو صورت می گیرد. نمونه های اولیه یک توالی‌سنج دی‌ان‌ای (DNA) را در نظر بگیرید که در بازار کنونی کشور تقاضای صنعتی بالفعلی برای آن وجود ندارد. اما برداشت کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو این است که پژوهشگران و فناوران ایرانی از توان و ظرفیت لازم برای توسعه این محصول خوش‌آتیه برخوردارند، مشروط بر آن که پشتیبانی لازم از آن‌ها به عمل آید. به این منظور، کارشناسان ستاد می‌کوشند ویژگی‌های فناوری مورد نظر را به خوبی تشریح کرده و به طور خلاصه و به زبان ساده در قالب یک فراخوان منتشر کنند. انتظار می‌رود پژوهشگران و فناوران توانمند کشور با شرکت در چالش به توسعه نمونه اولیه یا آزمایشگاهی خود بپردازند. اما این پایان یک چالش فناوری نیست. ما پس از اعلام برندگان هر چالش و اهدای جایزه نفیس نقدی به آنها، از فروش دانش فنی تا کسب استانداردهای لازم و تجاری سازی برای ورود به بازار جهانی و صادرات حمایت خواهیم کرد.

ورود به صفحه چالش‌های فناوری
fr-mcelheran-ide-value-chain-innovation-1200